Tutaj jesteś

Kiedy najlepiej sadzić lawendę z sadzonek?

16 kwietnia, 2024 Ogród Kiedy najlepiej sadzić lawendę z sadzonek

Są osoby, które twierdzą, że najlepszym terminem na sadzenie lawendy z sadzonek jest wczesna wiosna, a inni polecają jesień. Jak zatem wybrać odpowiedni moment? W zależności od warunków pogodowych i klimatycznych danego regionu, najlepszym terminem na sadzenie lawendy z sadzonek jest wiosna, gdy temperatura gruntu osiąga około 10-15 stopni Celsjusza. Wtedy roślina ma czas na przyjęcie się przed nadejściem zimy i zyskuje mocniejszy system korzeniowy przed okresem zimowym.

Warunki dobrej uprawy lawendy

Przed samym sadzeniem lawendy z sadzonek, warto przygotować podłoże przez kilka tygodni. Roślina lubi glebę przepuszczalną, niezbyt wilgotną, o odczynie obojętnym do lekko zasadowym. Warto także dodać do podłoża piasek oraz kamienie, które pomogą w drenażu i zapobiegną nadmiernemu zbrylaniu się gleby. Niezwykle istotne jest także regularne podlewanie lawendy, szczególnie podczas pierwszych miesięcy po posadzeniu.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla lawendy

Lawenda najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, chronionych przed wiatrem. Roślina potrzebuje dużo światła, aby dobrze się rozwijać i obficie kwitnąć. Warto więc wybrać miejsce, które przez większość dnia jest nasłonecznione. Lawenda dobrze radzi sobie także na glebach ubogich, co sprawia, że jest rośliną odporną na suszę i zanieczyszczenia. Jest to więc idealna roślina do uprawy w ogrodach czy na skarpach.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej sadzić lawendę z sadzonek. Wszystko zależy od warunków klimatycznych, gleby oraz stanowiska, na którym zamierzamy ją posadzić. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie podłoża, wybór odpowiedniego terminu oraz stanowiska, na którym lawenda będzie mogła swobodnie rosnąć i rozwijać się. Pamiętajmy również o regularnym podlewaniu rośliny oraz pielęgnacji, która pozwoli nam cieszyć się bujnymi kwiatami i intensywnym zapachem lawendy.

Redakcja ciepla-podloga.pl

Zespół pasjonatów nowych technologii w domu i nie tylko. Znajdziesz u nas wiele inspiracji dotyczących wykorzystania nauki w życiu codziennym, doradzimy także w wystroju domu i ogrodu. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?