Mata grzewcza lepsza niż folia grzewcza!

Elektryczne ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się w połączeniu z panelami podłogowymi. Wysoki komfort użytkowania oraz niezwykła skuteczność tego rozwiązania zachęca coraz więcej osób do instalacji mat grzewczych w salonach i pokojach. Sprawdź, w jaki sposób zrobić to poprawnie i uniknąć kosztownych błędów.
Oprócz skutecznych mat grzewczych pod panele podłogowe na rynku znaleźć można także folie grzewcze pod panele podłogowe. Oba rozwiązania są pozornie bardzo podobne, jednak różnice między nimi mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i działanie systemu ogrzewania.
- Mata składa się z kabla grzewczego połączonego z samoprzylepną siatką montażową. W znaczący sposób ułatwia to instalację ogrzewania w podłodze.
- W przypadku folii grzewczej, sprzedawanej jako cienkie grzejniki na podczerwień, jest to masa aluminiowa połączona z warstwami węglowymi. Wszystko zamknięte jest w cienkiej folii PET.
Dlaczego mata grzewcza jest lepszym rozwiązaniem?
Wśród zalet folii grzewczej wymieniana jest ich wytrzymałość mechaniczna. Jednak układana jest ona bezpośrednio pod panelami podłogowymi, które nie są na sztywno mocowane do podłoża. Oznacza to, że poszczególne warstwy naturalnie przesuwają się względem siebie w czasie używania. Mimo największej wytrzymałości prowadzi to do szybkiego zużycia się takiego rozwiązania i uszkodzenia połączeń. Podłoga musi być zdjęta w celu wymiany folii grzewczej na nową. Folie grzewcze posiadają dlatego krótsze okresy gwarancyjne.
Inaczej jest w przypadku maty grzewczej. Maty grzewczej nie instaluje się bezpośrednio pod panelami, ale zalewa w wylewce samopoziomującej. Oznacza to, że taka instalacja w ogóle się nie zużywa mechanicznie. Z tego powodu żywotność maty jest znacznie wyższa, co odzwierciedla także gwarancja dawana na każde z tych rozwiązań. Zamknięcie maty w wylewce ma jeszcze tę zaletę, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane na całą podłogę, co zwiększa komfort użytkowania.
- Panele podłogowe potrzebują bardzo równą powierzchnię żeby nie popękały na połączeniach więc i tak musisz wykonać wylewkę samopoziomującą.
- Panele podłogowe są "podłogą pływającą" tak samo i jak rozłożona pod nimi folia grzewcza, w skutek czego wszystkie te elementy poruszają się, więc występuje większe ryzyko przerwania połączeń lub iskrzeń.
- O tym się nie mówi! Folia grzewcza nie ma ekranu zabezpieczającego przed przebiciem, upływami prądu i porażeniem prądem!
- Mata grzewcza trwale umieszczona w wylewce betonowej jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest to rozwiązanie na lata, podłogę można w tym czasie zmieniać lub naprawiać.
- Folie grzewcze mają znacznie krótszy okres gwarancji.
Moc grzewcza mat i folii pod panele podłogowe
Wydawać by się mogło, że im większa moc, tym lepiej. Jednak nie w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panelami podłogowymi. Takie podejście może bowiem prowadzić do poważnych problemów z funkcjonowaniem instalacji. Dlaczego?
W ogrzewaniu podłogowym chodzi o równomierne rozłożenie ciepła na całej powierzchni podłogi. Z tego powodu niepożądane jest uzyskiwanie wysokiej temperatury. Maksymalna temperatura samej podłogi nie może przekraczać 27°C, inaczej poruszanie się po niej nie będzie komfortowe.
Do osiągnięcia takiego zakresu temperatury w zupełności wystarczy bezpieczne 90 W/m². W pewnych sytuacjach wskazane jest nawet stosowanie mat grzewczych o jeszcze niższej mocy. Tymczasem, szczególnie w kategorii folii grzewczych, spotkać się można z coraz większymi zakresami dostępnej mocy, sięgającej aż 220 W/m². Taka instalacja nie będzie niebezpieczna i nie będzie mogła pracować nawet na połowie swoich możliwości.
Niski komfort mieszkańców przy wysokiej temperaturze podłogi to tylko jeden ze skutków stosowania zbyt mocnych folii grzewczych.
- Nie instaluj pod panele podłogowe więcej niż 90 - 100 W/m²!
- Przegrzewające się panele mogą się przebarwiać i odkształcać, a podkład wygłuszający szybko ulegnie stopieniu. W skrajnym przypadku może dojść nawet do pożaru.
Montaż maty grzewczej pod panelami podłogowymi
Przed instalacją maty grzewczej należy odpowiednio przygotować podłoże. Po jego odkurzeniu i oczyszczeniu konieczne jest gruntowanie. Następnie układa się maty grzewcze w ten sposób, by nie znajdowała się ona w przyszłości pod żadnymi dużymi meblami.
- Panele podłogowe
- Izolacja wygłuszająca
- Wylewka samopoziomująca min 15 mm
- Mata grzewcza QuickNet-90
- Środek gruntujący
- Podłoże betonowe
Całą instalację zalewa się wylewką samopoziomującą o grubości minimum 15 mm, maksymalnie 20 mm. W końcu można położyć panele według zaleceń ich producenta. Najczęściej bezpośrednio pod panelami zaleca się położenie izolacji wygłuszającej. Przy kładzeniu paneli pamiętaj także o odstępach dylatacyjnych od ściany! Inaczej przy wyższej temperaturze podłoga może się naprężać i niszczyć.
Polecane
