Termostat do łazienki min. IP44

Dostępne w sklepach termostaty łazienkowe do mat grzewczych i kabli grzewczych mogą mieć różny stopień ochrony zapewniony przez obudowę. Na rynku mamy głównie termostaty z oznaczonem IP21 co może być niewystarczające do montażu sterownika w łazience. IP21 oznacza, że termostat jest odporny na kurz oraz spadające pionowe krople wody. Taki poziom zabezpieczenia obudowy jest niewystarczający. Jaki termostat do łazienki? W łazience termostat można zainstalować jedynie w "Strefie ochronnej nr 3" i musi mieć stopień chrony nim. IP44.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedniego sterownika do łazienki, to do zwiększenia jego IP należy zastosować dodatkową uszczelkę, która zwiększy ochronę urządzenia przed wodą. W ten sposób urządzenie można traktować równo znacznie z termostatem łazienkowym IP44. Jeśli jednak nie ma możliwości podwyższenia stopnia bezpieczeństwa urządzenia, należy zrezygnować z montażu tego typu termostatu w łazience. Lepiej zakupić model fabrycznie zabezpieczony przez bryzganiem wodą z dowolnego kierunku, czyli oznaczony jako IP44. Tylko tego typu urządzenia wolno montować w łazienkach – aby nie stanowiły one zagrożenia dla życia i zdrowia przebywających w środku osób.
Uszczelka do termostatu łazienkowego
Aby zabezpieczyć termostat IP21 przed bryzgami wody, należy zastosować specjalną uszczelkę przeznaczoną do tego celu. Wykonana jest ona ze specjalnego materiału, który uniemożliwia przedostawanie się wody do puszki elektroinstalacyjnej. Uszczelka montowana jest pomiędzy ścianą łazienki a urządzeniem sterującym temperaturą. W ten sposób zabezpieczysz puszkę sterownika przed wodą spływającą ze ścian.
Przykładem tego typu jest uszczelka nVent RAYCHEM R-SENZ-ACC-IP44GASKET do termostatu SENZ WIFI. Po jej instalacji termostat ten może zostać bezpiecznie zamontowany wewnątrz łazienki w Strefie 3, nie stwarzając tym samym niebezpieczeństwa dla użytkowników.
Polecane

Termostat pokojowy do maty grzewczej, WiFi, ekran dotykowy
