Elektryczne ogrzewanie podłogowe: w jastrychu czy bezpośrednio pod płytkami?

Ogrzewanie podłogowe w wylewce betonowej
Kable grzewcze można zalać w wylewce betonowej. Jej duża objętość pozwala na gromadzenie ciepła i powolne oddawanie do powietrza. Na tej zasadzie opiera się elektryczne ogrzewanie akumulacyjne. Takie rozwiązanie ma dużo plusów:
- Bardzo równomierne oddawanie ciepła do pomieszczenia, ponieważ każdy fragment wylewki ma taką samą temperaturę.
- Możliwość wykorzystywania energii z tańszej taryfy nocnej. Jastrych może nocą zgromadzić dużo ciepła, które będzie następnie uwalniane przez cały dzień przy wyłączonym ogrzewaniu podłogowym.
- Dzięki dużej bezwładności cieplnej wylewki betonowej, sterowanie ogrzewaniem podłogowym akumulacyjnym jest dużo łatwiejsze.
Ze względu na możliwości, takie rozwiązanie stosuje się głównie w nowo budowanych domach. Szczególnie dobrze ten system sprawdza się w budynkach pasywnych.
Zatopienie przewodów grzejnych w kleju
Warstwa kleju jest dużo niższa niż wylewki, zazwyczaj wynosi 5 - 8 mm. Dlatego też jest to sposób doskonały do remontowanych domów w starym budownictwie i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Ma mniejszy wpływ na zmianę wysokości pomieszczeń, co w wielu przypadkach może stanowić poważny problem (wylewka to dodatkowe 5 - 7 cm podłogi).
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w kleju jest równie skutecznym rozwiązaniem, co zatapianie kabli grzejnych w jastrychu. Zapewnia wystarczająco równomierne rozłożenie temperatury na całej podłodze, co zmniejsza szkodliwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.
Najlepsze rozwiązanie?
Oba omówione rozwiązania doskonale spełniają swoje zadanie. Pozwalają skorzystać ze wszystkich zalet ogrzewania podłogowego. W obu przypadkach można zastosować także nowoczesne termostaty pokojowe WiFi. Pozwalają one zaprogramować odpowiednią temperaturę grzania w zależności od pory dnia i tygodnia. Większość takich inteligentnych urządzeń potrafi minimalizować użycie prądu, by użytkownik mógł się cieszyć jak największymi oszczędnościami. Sterowniki WiFi pozwala także zmieniać nastawę za pomocą telefonu. Jeśli wracasz wcześniej z pracy i chcesz mieć ciepło w domu, zmienisz pożądaną temperaturę w swoim telefonie. Po powrocie cieszyć się optymalnymi warunkami w domu.
Jedyną dużą różnicą między elektrycznym ogrzewaniem akumulacyjnym w wylewce betonowej a kablami grzewczymi zatopionymi w kleju, są koszty wykonania takiej instalacji. W czasie remontowania pomieszczenia, stawianie dodatkowej wylewki to dodatkowe wydatki i utrudnienia. W nowo stawianych budynkach jest to dużo łatwiejsze rozwiązanie, ponieważ wylewki będą dopiero robione. Umieszczenie w nich kabli grzewczych zajmie tylko chwilę.