Elektryczne ogrzewanie podłóg betonowych, żywicznych i malowanych

Podłogi betonowe posiadają wiele zalet. Są przede wszystkim wytrzymałe. Nie odkształcają się i łatwo utrzymać je w czystości. Dlatego też jest to częsty wybór w niejednym domu. Jak jednak wygląda kwestia ogrzewania podłogowego w takich podłogach? Jest to nie tylko możliwe, ale też opłacalne i skuteczne rozwiązanie. Jednak należy uważać przy wyborze odpowiedniego betonu.
Podłogi betonowe a elektryczne ogrzewanie podłogowe
Najczęściej występującym błędem przy ogrzewaniu elektrycznym w podłodze betonowej jest zły dobór betonu. Najgorzej wypada tradycyjny podkład maszynowy, często nazywany mixokretem. Jest to materiał półsuchy, co ułatwia jego mechaniczne zatarcie. Choć efekt wizualny takiego rozwiązania jest bardzo ciekawy, we wnętrzu wylewki powstaje dużo pęcherzy powietrznych. Są one doskonałymi izolatorami, które utrudniają prawidłowe rozprowadzanie ciepła. Aby tego uniknąć, należy stosować materiały przeznaczone do ogrzewania podłogowego: wylewki anhydrytowej.
Montowanie ogrzewania w przypadku podłóg anhydrytowych
Właściwości zaprawy anhydrytowej zostały dopasowane do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jest to wylewka samopoziomująca, na tyle płynna, by całkowicie wypełnić cały obszar podłogi. Brak wolnego miejsca oznacza, że nie powstaną pod warstwą betonu pęcherze powietrzne. Mimo niskiej przewodności cieplnej takiej warstwy betonu będzie ona mogła się równomiernie nagrzewać.
- Farba lub żywica
- Wylewka samopoziomująca 10 - 15 mm
- Mata grzewcza QuickNet-160 lub kabel grzewczy
- Środek gruntujący
- Podłoże betonowe
Na jakiej głębokości powinny być kable grzewcze oraz maty grzewcze?
Zbyt gruba warstwa wylewki będzie stanowić barierę dla przepływającego przez nią ciepła. Beton pod tym względem nie jest łatwym materiałem (współczynnik wynosi 1 W/mK). Wylewka anhydrytowa posiada dużo lepszą przewodność cieplną (nawet do 2 W/mK), choć nadal jest to mniej, niż w przypadku na przykład kamieni naturalnych.
Z drugiej strony źle zadziała także zbyt niska wylewka betonowa. Mogą pojawić się problemy z równomiernym rozkładem temperatury, co skutkować będzie pękaniem podłogi. Zgodnie z polskimi standardami, minimalna grubość podłogi betonowej nad ogrzewaniem elektrycznym może wynosić 45 mm. Jednak najczęściej stosuje się wylewki o wysokości 65 mm. Pozwalają one na optymalne rozkładanie się temperatury.
Najlepsze przewody grzewcze do elektrycznego ogrzewania podłogi.
W przypadku podłóg betonowych sprawdzą się zarówno przewody T2Blue, jak i T2Black. Przy cieńszej warstwie wylewki 15 - 30 mm, szczególnie anhydrytowej, wystarczy moc grzewcza 10 lub 12 W/m. Przy grubych podłogach 30 - 50 mm konieczne będzie sięgnięcie po mocniejsze przewody o mocy 20 W/m.
Czy warto próbować z matami grzewczymi?
Maty grzewcze sprawdzają się równie dobrze, jak przewody grzewcze. Ich układanie jest dużo łatwiejsze. Wystarczy rozścielić matę, by od razu uzyskać odpowiedni rozstaw przewodów zatopionych w siatce. Mata nie będzie się również przesuwać w czasie wylewania betonu. W przypadku wylewki anhydrytowej można stosować matę 160 W/m², natomiast przy posadzkach cementowych lepiej dobrać matę o niższej mocy.
Uzupełnij system elektrycznego ogrzewania podłogowego najlepszym termostatem
Wybierając przewody grzewcze i maty grzewcze do elektrycznego ogrzewania podłogowego, pytaj zawsze, czy dostępne są zestawy. W naszym sklepie CIEPŁA PODŁOGA oferujemy zestawy mat grzewczych z termostat WiFi. Kupując te produkty w zestawie, otrzymasz niższą cenę niż byś kupował te produkty osobno. Znajdziesz również promocje na zestawy kabli grzewczych podłogowych. Jest to dobry sposób na oszczędności lub zakup lepszego systemu ogrzewania w cenie tańszych rozwiązań.
Gwarancja a drogie naprawy
Producent nVent Thermal daje 12 lat gwarancji na swoje produkty, z możliwością wydłużenia tego okresu do 20 lat. Jednak okres gwarancji nie jest najważniejszy. W przypadku wylewki betonowej naprawa wadliwego przewodu wymaga skucia całej podłogi i jej ponownego wylania. Kupując w naszym sklepie, masz gwarancję, że wraz z naprawą instalacji, zreperujemy także Twoją podłogę, by wyglądała tak, jak przed awarią lub była w takim samym standardzie (przy niedostępności materiałów).