Elektryczne ogrzewanie pod panelami podłogowymi

Panele podłogowe, nazywane często pływającą podłogą, to często spotykane rozwiązanie. Podłoga taka nie jest związana bezpośrednio z podłożem. Panele przypominają swoim wyglądem posadzki drewniane, jednak są dużo tańsze. Najczęściej tego typu wykończenie podłogi spotkać można w salonach, sypialniach oraz pokojach. Wysoka estetyka, komfort oraz stosunkowo niska cena powodują, że po panele sięga coraz więcej osób. Jak jednak kłaść pod nimi ogrzewanie elektryczne podłogowe?
Jak dobrać panele pod elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Nie należy bać się połączenia paneli oraz elektrycznego ogrzewania podłogowego. Świadczą o tym zapewnienia producentów oraz praktyka stosowana w wielu domach. Jedynie należy wybierać rozwiązania dostosowane do ogrzewania podłogowego.
Standardowe modele mogą mieć grubość od 6 do 12 mm, jednak im grubsze panele laminowane, tym większy opór cieplny. Jednak także te najcieńsze rozwiązania nie sprawdzą się w duecie z ogrzewaniem podłogowym. Minimum 8 mm pozwala na lepsze rozprowadzenie ciepła w samych panelach. Dlatego też wybór najlepiej jest ograniczyć do grubości 8-9, maksymalnie 10 mm.
Warto zwrócić uwagę także na oporność cieplną paneli, oznaczoną literą R. Im większa jest wartość tego współczynnika, tym większa będzie utrata ciepła wytworzonego przez instalację grzewczą. W przypadku ogrzewania podłogowego maksymalna wartość oporu to 0,15 m²K/W.
Folia grzewcza czy mata podłogowa - które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?
Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego może być realizowana bezpośrednio pod panelami w wylewce samopoziomującej. Należy jednak pamiętać, że podłoga pływająca cały czas porusza się względem podłoża (nie są to duże przesunięcia, jednak w długim czasie mogą powodować uszkodzenia). Szczególnie kłopotliwe pod tym względem są folie grzewcze pod panele, które kładzie się luźno pomiędzy podłogę a panele. Z tego też powodu folie grzewcze mają krótszy okres gwarancji. Po kilku latach mogą się one przecierać i uszkadzać a połączenia elektryczne poluźnić.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest zalanie mat grzewczych RAYCHEM QuickNet-90 wylewką samopoziomującą. Zapewni to trwałe i bezawaryjne działanie ogrzewania przez wiele lat.
- Panele podłogowe
- Izolacja wygłuszająca
- Wylewka samopoziomująca 10 - 15 mm
- Mata grzewcza QuickNet-90
- Środek gruntujący
- Podłoże betonowe
Płyty izolacyjne pod panele podłogowe
Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie płyt izolacyjnych Reflecta. Pozwala on zaoszczędzić ponad 20% wyprodukowanej energii. Izolacja termiczna redukuje przenikanie ciepła w dół oraz zapewnia równomierną dystrybucję ciepła na powierzchni całej podłogi. Jest to płyta z rowkami, w których umieszcza się przewód grzewczy T2Red.
System grzewczy podłogowy energooszczędny!
Przewód grzewczy podłogowy T2Red charakteryzuje się jeszcze jedną zaletą. Jest to system samoregulujący. Oznacza to, że dostosowuje ilość wytwarzanego ciepła do poziomu nagrzania materiału wokół. W praktyce oznacza to, że jeśli jakiś fragment podłogi będzie miał dużo wyższą temperaturę, to przewód na tym odcinku będzie mniej pracował. Udało się to osiągnąć poprzez odpowiednią budowę przewodu. Kabel reaguje na temperaturę otoczenia zmieniając swój opór elektryczny, a tym samym - ilość wytwarzanego ciepła. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, gdzie staną meble, blokujący swobodny przepływ powietrza. System sam zadba o to, by w żadnym miejscu nie przegrzać podłogi. W przypadku paneli laminowanych jest to szczególnie ważne.
Bezpieczne ogrzewanie podłogowe i panele podłogowe
Położenie ogrzewania podłogowego pod panelami jest całkowicie bezpieczne. Z jednej strony producenci dostosowują modele podłóg do wymogów takiego systemu ogrzewania, między innymi przez dobór odpowiedniej grubości i oporu cieplnego. Z drugiej same instalacje grzewcze rozwijają się i są coraz bezpieczniejsze.